
CITIZEN WATCH FUJITSUBO MARINE PROMASTER CHALLENGE 41MM NB6021-68L
Inspired by an iconic design remastered Citizen The Challenge Diver debuted in 1977.Ā It was found on Long Reef Beach in Australian in 1983, the watch was covered in barnacles after being submerged in the Pacific Ocean for years, but the movement inside had remained protected from the seawater and was still ticking.Ā That history has inspired our new Promaster Mechanical Diver and given it the affectionate nickname, Fujitsubo ā Japanese for barnacle. The lightweight and scratch-resistant Super TitaniumTMĀ case and bracelet is complemented by a blue dial with embossed hands and a classic green luminous for a vintage feel, a rotating elapsed-time bezel, and an anti-reflective sapphire crystal. Come with automatic movement features enhanced magnetic resistance to protect against external magnetic fields, as well as a 42-hour power reserve and has ISO compliant water resistance up to 200 meters.
| Calibre No: | 9051 |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs (From fully winding) |
| Accuracy: | Accuracy of average -10ļ½+20sec/day |
| Case: | Super TitaniumTMĀ (Duratect TICļ¼ |
| Band: | Super TitaniumTMĀ (Duratect TIC) |
| Glass: | Sapphire Glass |
| Case Size: | 41mm |
| Thickness: | 12.3mm |
| Dial: | Blue |
| Water Resistant: | ISO Diver 200M |
| Movement: | Automatic |
| Main Features: | Date Display 28,800 vph 24 jewels Automatic & Manual winding Unidirectional Rotating Bezel Luminous Hands & Indices |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by an iconic design remastered Citizen The Challenge Diver debuted in 1977.Ā It was found on Long Reef Beach in Australian in 1983, the watch was covered in barnacles after being submerged in the Pacific Ocean for years, but the movement inside had remained protected from the seawater and was still ticking.Ā That history has inspired our new Promaster Mechanical Diver and given it the affectionate nickname, Fujitsubo ā Japanese for barnacle. The lightweight and scratch-resistant Super TitaniumTMĀ case and bracelet is complemented by a blue dial with embossed hands and a classic green luminous for a vintage feel, a rotating elapsed-time bezel, and an anti-reflective sapphire crystal. Come with automatic movement features enhanced magnetic resistance to protect against external magnetic fields, as well as a 42-hour power reserve and has ISO compliant water resistance up to 200 meters.
| Calibre No: | 9051 |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs (From fully winding) |
| Accuracy: | Accuracy of average -10ļ½+20sec/day |
| Case: | Super TitaniumTMĀ (Duratect TICļ¼ |
| Band: | Super TitaniumTMĀ (Duratect TIC) |
| Glass: | Sapphire Glass |
| Case Size: | 41mm |
| Thickness: | 12.3mm |
| Dial: | Blue |
| Water Resistant: | ISO Diver 200M |
| Movement: | Automatic |
| Main Features: | Date Display 28,800 vph 24 jewels Automatic & Manual winding Unidirectional Rotating Bezel Luminous Hands & Indices |














