
NIVADA GRENCHEN AUTOMATIC F77 BLACK CERAMIC METEORITE DIAL 37MM 68020A77
Modern Minimalism, Elevated
Featuring a fragment from outer space, this dial showcases mesmerizing geometric metallic patterns, creating a truly one-of-a- kind masterpiece. Available as a limited edition for one month during the pre-order period.
| Jewels | 25 |
|---|---|
| Wrist Size Model | 18.5 cm |
| Dial | Meteorite |
| Case Size/ Diameter | 37 mm |
| Case Thickness including glass | 12.85 mm |
| Strap Material | Bracelet Ceramic |
| Case Material | Ceramic |
| Lugs to Lugs | 45 mm |
| Case Finish | Alternating satin-brushed, polished including the glass |
| CaseBack | Ceramic |
| Bracelet dimension | 22x16 mm |
| Crown | Screw-down |
| Buckle | IP Black Push Button Deployant Buckle |
| Frequency | 28’800 vibrations per hour (4Hz) |
| Movement Functions | Hours, minutes, seconds (date optional)Â |
| Movement | SOPROD P024, mechanical self-winding (three hands, no date) |
| Power reserve | 38 Hours |
| Crystal | Sapphire, double-domed |
| Water Resistance | 10 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Minimalism, Elevated
Featuring a fragment from outer space, this dial showcases mesmerizing geometric metallic patterns, creating a truly one-of-a- kind masterpiece. Available as a limited edition for one month during the pre-order period.
| Jewels | 25 |
|---|---|
| Wrist Size Model | 18.5 cm |
| Dial | Meteorite |
| Case Size/ Diameter | 37 mm |
| Case Thickness including glass | 12.85 mm |
| Strap Material | Bracelet Ceramic |
| Case Material | Ceramic |
| Lugs to Lugs | 45 mm |
| Case Finish | Alternating satin-brushed, polished including the glass |
| CaseBack | Ceramic |
| Bracelet dimension | 22x16 mm |
| Crown | Screw-down |
| Buckle | IP Black Push Button Deployant Buckle |
| Frequency | 28’800 vibrations per hour (4Hz) |
| Movement Functions | Hours, minutes, seconds (date optional)Â |
| Movement | SOPROD P024, mechanical self-winding (three hands, no date) |
| Power reserve | 38 Hours |
| Crystal | Sapphire, double-domed |
| Water Resistance | 10 ATM |



















