
NIVADA GRENCHEN AUTOMATIC F77 BLUE 37MM 69001A77
The Deep Blue Tapisserie Dial
The F77 Blue features a refined basketweave-style dial in a rich blue tone, offering a vibrant sunray finish that plays with the light throughout the day. The intricate texture adds depth, while the silver applied indexes and baton-style hands enhance its vintage character. Available with or without a date window, it blends contemporary elegance with the spirit of the original 1977 model, making it a versatile choice for any occasion.
| Jewels | 25 |
|---|---|
| Wrist Size Model | 18.5 cm |
| Dial | Blue 2955C Embossed Carbon Pattern, Shiny Silver Applied indexes |
| Case Size/ Diameter | 37 mm |
| Case Thickness | 12.6 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel Silver Color |
| Lugs to Lugs | 45 mm |
| Case Finish | Alternating satin-brushed, polished including the glass |
| CaseBack | 316L Steel Silver Caseback with Sapphire Glass |
| Bracelet dimension | 22x16 mm |
| Crown | Screw-down |
| Buckle | 316L Steel Push Button Deployant |
| Frequency | 28’800 vibrations per hour (4Hz) |
| Movement Functions | Hours, minutes, seconds (date optional)Â |
| Movement | SOPROD P024 Caliber 11 ½’’’, automatic movement (date optional) |
| Power reserve | 38 Hours |
| Crystal | Sapphire, double dome |
| Bracelet | 316L Steel Bracelet |
| Water Resistance | 10 ATM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Deep Blue Tapisserie Dial
The F77 Blue features a refined basketweave-style dial in a rich blue tone, offering a vibrant sunray finish that plays with the light throughout the day. The intricate texture adds depth, while the silver applied indexes and baton-style hands enhance its vintage character. Available with or without a date window, it blends contemporary elegance with the spirit of the original 1977 model, making it a versatile choice for any occasion.
| Jewels | 25 |
|---|---|
| Wrist Size Model | 18.5 cm |
| Dial | Blue 2955C Embossed Carbon Pattern, Shiny Silver Applied indexes |
| Case Size/ Diameter | 37 mm |
| Case Thickness | 12.6 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel Silver Color |
| Lugs to Lugs | 45 mm |
| Case Finish | Alternating satin-brushed, polished including the glass |
| CaseBack | 316L Steel Silver Caseback with Sapphire Glass |
| Bracelet dimension | 22x16 mm |
| Crown | Screw-down |
| Buckle | 316L Steel Push Button Deployant |
| Frequency | 28’800 vibrations per hour (4Hz) |
| Movement Functions | Hours, minutes, seconds (date optional)Â |
| Movement | SOPROD P024 Caliber 11 ½’’’, automatic movement (date optional) |
| Power reserve | 38 Hours |
| Crystal | Sapphire, double dome |
| Bracelet | 316L Steel Bracelet |
| Water Resistance | 10 ATM |



















