
1 / 2
CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 40mm NA1036-56E
| Calibre No: | 0950 |
| Accuracy: | -5 sec to +10 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 40.8mm |
| Thickness: | 11.3mm |
| Weight: | 162g |
| Dial: | Black |
| Water Resistant: | 100M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 50hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |
$410.78
Original: $1,173.65
-65%CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 40mm NA1036-56E—
$1,173.65
$410.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Calibre No: | 0950 |
| Accuracy: | -5 sec to +10 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 40.8mm |
| Thickness: | 11.3mm |
| Weight: | 162g |
| Dial: | Black |
| Water Resistant: | 100M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 50hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |

















