
1 / 3
CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 40MM NB6059-57P
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 40mm |
| Thickness: | 10.55mm |
| Weight: | 157g |
| Dial: | Champagne |
| Water Resistant: | 100M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Made in Japan |
$268.75
Original: $767.87
-65%CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 40MM NB6059-57P—
$767.87
$268.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 40mm |
| Thickness: | 10.55mm |
| Weight: | 157g |
| Dial: | Champagne |
| Water Resistant: | 100M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Made in Japan |

















