
1 / 2
CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 42MM NB6069-53H
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel / Rose Gold |
| Band: | Stainless Steel / Rose Gold |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 42.6mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Weight: | 176g |
| Dial: | Gray |
| Water Resistant: | 200M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Internal rotating bezel Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |
$335.12
Original: $957.49
-65%CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 42MM NB6069-53H—
$957.49
$335.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel / Rose Gold |
| Band: | Stainless Steel / Rose Gold |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 42.6mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Weight: | 176g |
| Dial: | Gray |
| Water Resistant: | 200M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Internal rotating bezel Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |

















