
1 / 2
CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 42MM NB6060-58X
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 42.6mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Weight: | 176g |
| Dial: | Green |
| Water Resistant: | 200M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Internal rotating bezel Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |
$311.36
Original: $889.60
-65%CITIZEN SERIES 8 AUTOMATIC 42MM NB6060-58X—
$889.60
$311.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Calibre No: | 9051 |
| Accuracy: | -10 sec to +20 sec per day |
| Case: | Stainless Steel |
| Band: | Stainless Steel |
| Glass: | Sapphire glass with anti-reflective coating (Front & Back) |
| Case Size: | 42.6mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Weight: | 176g |
| Dial: | Green |
| Water Resistant: | 200M |
| Movement: | Automatic |
| Power Reserve: | Approx. 42hrs |
| Magnetic Resistance: | 16,000 A/m |
| Main Features: | Date Display Internal rotating bezel Automatic & Manual winding 28,800 vph 24 jewels Transparent case back Made in Japan |

















